Sołectwo Młoszowa|czwartek, Styczeń 23, 2020
Jesteś tutaj: Home » Ogólne » Uwaga na kleszcze

Uwaga na kleszcze 

uwaga_na_kleszcze

Są małe, ale bardzo niebezpieczne. W małopolskich lasach bardzo dużo kleszczy. Ich ugryzienie może powodować wiele chorób zakaźnych.

Dlatego wybierając się na spacer powinniśmy zabezpieczyć siebie i nasze czworonogi. 

Przed wyjściem na spacer należy zabezpieczyć naszego pupila specjalnym preparatem lub obrożą przeciw kleszczom.

Podczas spacerów i wycieczek pamiętajmy także o tym, że kleszcze czyhają nie tylko w lasach, ale również w ogródkach, parkach czy na łąkach.

Kleszcz to pajęczak o ośmiu odnóżach, który żywi się krwią ssaków. W ślinie kleszcza znajduje się substancja, która wywołuje efekt znieczulający i substancja, która zapobiega krzepnięciu krwi. Dzięki temu ugryzienie kleszcza jest nieodczuwalne, a kleszcz może pozostawać na swoim żywicielu od kilku dni do tygodnia.
Kleszcze mogą być niebezpieczne jako nosiciele dwóch bardzo poważnych chorób: boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu (KZM). Szacuje się, że w zależności od regionu, nawet co trzeci kleszcz może być nosicielem. Nie znaczy to, że każdy kleszcz może nas zarazić i każde ukąszenie kleszcza jest groźne.

Najwięcej w Małopolsce zachodniej, bo aż 101 przypadków boreliozy, zanotowano w okolicach Chrzanowa w 2012 roku. Tutaj jest najwięcej lasów. Przed wejściem w zarośla warto ubrać bluzkę z długimi rękawami i długie spodnie.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.