Sołectwo Młoszowa|piątek, Wrzesień 20, 2019
Jesteś tutaj: Home » Ogólne » „Kontynuować rozpoczętą pracę” – wywiad z Bożeną Adamczyk, sołtysem Młoszowej

„Kontynuować rozpoczętą pracę” – wywiad z Bożeną Adamczyk, sołtysem Młoszowej 

foto2015

Przedstawiam zapis rozmowy z sołtysem Młoszowej – Bożeną Adamczyk

Jak długo pełni Pani funkcję sołtysa Młoszowej ?

- Funkcję sołtysa pełnię od roku 2011, jest to moja pierwsza kadencja, która mija w połowie marca bieżącego roku.

Co takiego właściwie robi sołtys we wsi ?

- Sołtys jest przedstawicielem wioski i reprezentuje mieszkańców na zewnątrz, przedstawia problemy w gminie, jest łącznikiem między wioską a gminą. Przed gospodarzem wsi stoi bardzo dużo pracy. Do niego ludzie dzwonią i przychodzą w każdej sprawie; gdy przy drogach nie ma poboczy ani chodników, gdy jest dziura w jezdni, gdy nastanie czas podtopień po ulewach albo gdy dochodzi do sąsiedzkich sporów. Jemu dostaje się za władzę każdego szczebla.

Jakie ma Pani korzyści z bycia sołtysem ?

- Bycie sołtysem wiąże się z satysfakcją pracy na rzecz mieszkańców i ich potrzeb, każda nawet drobna sprawa załatwiona pozytywnie wiąże się z poczuciem iż jestem mieszkańcom potrzebna. W pełnieniu funkcji jako sołtys nie patrzę przez pryzmat pieniędzy. Dieta jest niewielka i zazwyczaj starcza na bieżące sprawy. Gdy sołtys jest radnym nie może być inkasentem i nie prowadzi inkaso podatku: rolnego, leśnego, od nieruchomości, płaconego przez osoby fizyczne.

Z jakimi problemami aktualnie boryka się Młoszowa ?

- Jest wiele bieżących spraw do załatwienia, między innymi remonty, naprawy interwencyjne czy indywidualne problemy mieszkańców. Jako sołtys jestem zobowiązania do pomocy przy ich wykonaniu i nie mogę pozostać głucha na głosy mieszkańców.

Jest również Pani radną gminy Trzebinia. Czy poprzez bycie radnym łatwiej jest załatwić pewne sprawy dla Młoszowej ?

- Bycie sołtysem nie wyklucza bycia radnym. W kontaktach z gminą sołtys ma takie same prawa jak każdy obywatel, niemniej radny bierze bezpośredni udział w pracach rady gminy przez co ma wpływ na kształtowanie dalszego rozwoju gminy, a co za tym idzie również sołectwa.  Przejawem tego są szybko załatwiane i rozstrzygane sprawy bieżące, czyli problemy wynikłe na terenie Młoszowej. To się sprawdziło w wielu przypadkach m.in w naszej gminie gdzie sołtysami są radni np. w Myślachowicach czy w Lgocie. Niewątpliwie bycie radną pomaga w pełnieniu funkcji sołtysa.

Każda wieś potrzebuje różnych inwestycji. Co znajduje się w planach inwestycyjnych Młoszowej ?

- Jak każdy mieszkaniec Młoszowej uważam, że potrzebuje ona jeszcze wielu inwestycji. Pierwszą jest kanalizacja, a dokładnie jej zakończenie. Następnym nurtującym problemem są drogi asfaltowe, które wymagają nowych nakładek oraz budowa nowych. Priorytetem jest również przeciągająca się budowa boiska dla LKS Ruch Młoszowa. Sytuacja jest poważna, bo sportowcy zostali bez własnego obiektu i muszą swoje mecze rozgrywać na obcych obiektach, a klub zrzesza ponad 40 zawodników.

Już niebawem wybory samorządowe ? Czy będzie Pani ponownie kandydować na Sołtysa ?

- Przez cztery lata kadencji udało mi się rozpocząć wiele inicjatyw i dążeń do polepszenia sytuacji mieszkańców sołectwa, co za tym idzie chciałabym kontynuować rozpoczętą pracę na rzecz dobra naszej miejscowości. W tym przekonaniu utrzymują mnie mieszkańcy, którzy wspierają moje działania. Zostałam radną po zdobyciu aż 402 głosów! i nie mogę ich zawieść. Dlatego postanowiłam kandydować w wyborach na sołtysa.

Czy uważa sołtys naszą wieś za atrakcyjną ?

- Bliskość Krakowa, Katowic oraz przede wszystkim Trzebini w sposób naturalny spowodował rozwój domów mieszkalnych na naszym terenie. Poza tym jesteśmy położeni  na skraju malowniczej Jury Krakowsko – Częstochowskiej, od południa graniczymy z Puszczą Dulowską i co najważniejsze znajduję się u nas Zespół Pałacowo/Parkowy, który mam nadzieję doczeka się remontu i zacznie w nim tkwić życie. Także, Młoszową uważam za atrakcyjną wieś i wszystkich do nas serdecznie zapraszam.

Jakie marzenia ma sołtys wsi Młoszowa?

- Moim marzeniem jest to, aby jak najlepiej układała się moja współpraca z mieszkańcami wsi i była efektywna. Jeśli chodzi o sprawy materialne, chciałabym, aby Młoszowa z roku na rok była piękniejsza.

Dziękuję bardzo za udzielenie wywiadu i życzę wytrwałości w dalszych planach i zamierzeniach.

- Ja również dziękuję i pozdrawiam internautów. Bożena Adamczyk, Sołtys.

 

-foto2015.jpg.png-

 

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.