Sołectwo Młoszowa|piątek, Luty 28, 2020
Jesteś tutaj: Home » Ogólne » 100 lat niepodległości

100 lat niepodległości 

11listopada

11 listopada 2018 r. będziemy obchodzić 100. rocznicę odzyskania niepodległości. W całej Polsce zaplanowano tysiące wydarzeń, spotkań i imprez, które mają uczcić stulecie tego doniosłego wydarzenia, jednak obchody jubileuszu są okazją nie tylko do świętowania: przywołujemy także pamięć o bohaterach naszej wolności. Nie brakuje wśród nich wielkich nazwisk, znanych z podręczników historii, ale także naszch lokalnych patriotów, którzy w 1914 roku stawili się ochotniczo do formacji legionowych, tworzonych przez Józefa Piłsudskiego.

 • 11 listopada 2018 r. Uroczystości na Rynku w Trzebini, związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę: 
  godz.12.15 Kościół św. App. Piotra i Pawła w Trzebini
  Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w z udziałem m.in. pocztów sztandarowych, przedstawicieli samorządu, organizacji, szkół, mieszkańców oraz oprawą muzyczną Chóru „Echo”.
  godz. 13.30 Rynek w Trzebini
  - koncert Miejskiej Orkiestry Dętej
  - wciągnięcie flagi państwowej na maszt
  - składanie kwiatów przy pomniku „Trzebińskich bohaterów wojen, bitew i walk na różnych frontach oraz ofiar represji systemów totalitarnych”
  - polonez w wykonaniu Zespołu „Krakowiaczek”
  - scenki historyczne z udziałem postaci Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego
  - asysta ułanów
  - wystawa militariów
  godz. 15.30 Dom Kultury „Sokół” w Trzebini
  Koncert Chóru Milenium oraz pokaz filmu „Bitwa Warszawska 1920”
 • 17 Listopada – Sierszański kaganek oświaty źródłem patriotyzmu lokalnego – uroczystości upamiętniające 100-lecie odzyskania niepodległości
  Msza św. w kościele pw. Niepokalanego Serca Pana Jezusa (Bazylika Mniejsza, ul. Głowackiego 3), parada konna, wspomnienia, konkurs fotograficzny „Siersza kiedyś i dziś” (Willa NOT).
 • Listopad 2018 r. „Bieg po Niepodległość” - Rynek w Trzebini
  Gra miejska dla harcerzy i mieszkańców Trzebini oraz młodzieży z trzebińskich szkół oparta na aplikacji mobilnej: wykonywanie zadań połączone z konkursem wiedzy historycznej dotyczącej odzyskania niepodległości.
 • Listopad 2018 r. Wieczornica Patriotyczna dla mieszkańców Myślachowic
  Program artystyczny przygotowany przez Szkołę Podstawową w Myślachowicach, który będzie nawiązywał do 100-nej rocznicy odzyskania niepodległości.
 • Listopad – Grudzień 2018 r. „1918 – 2018 100-lecie odzyskania niepodległości” - Miejska Biblioteka Publiczna w Trzebini
  Wystawa zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Trzebini wystawa , której towarzyszyć będą warsztaty plastyczne oraz cykl historycznych prelekcji tematycznych dla różnych grup wiekowych.
 • Październik/Listopad Koncert Patriotyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Psarach we współpracy z Wiejskim Domem Kultury w Psarach.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.