Sołectwo Młoszowa|piątek, Kwiecień 10, 2020
Jesteś tutaj: Home » Położenie

Położenie

mloszowa,gmina_trzebinia,25597

Obraz 162

powyżej: Widok na centralną i południową część Młoszowej. Na dalszym planie Puszcza Dulowska, Garb Tenczyński oraz Beskidy

Młoszowa - sołectwo w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, w gminie Trzebinia przy drodze krajowej 79.

Leży na skraju Pagórów Myślachowickich, należących do Płaskowyżu Ojcowskiego. Płaskowyż Ojcowski należy do Wyżyny Olkuskiej, stanowiącej część krakowską Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przecinającą ją od północnego wschodu ku południowemu zachodowi dolina rzeczki Młoszówki(zwanej do XIX wieku Sztołą-Stołą) jest ostatnią z Dolinek Krakowskich. Dużą część powierzchni wsi zajmują lasy i zagajniki( w całej gminie Trzebinia stanowią one 43%).

Młoszowa graniczy od zachodu z Trzebinią, od południowego zachodu z Piłą Kościelecką, od południa z Bolęcinem, od wschodu z Karniowicami i Dulową a od północy z Myślachowicami. Ze względu na różnorodność ukształtowania powierzchni , bogatą szatę roślinną i różnorodną architekturę siedlisk ludzkich Młoszowa ma duże walory turystyczne.

Docenił to Ambroży Grabowski, który tak scharakteryzował Młoszowę: ” Włość rozkoszna, a o półtorej mili za Krzeszowicami leżąca w pięknym górzystym miejscu wśród lasów: ona prawie zakończa łańcuch cudnych okolic krakowskich i jest niemal ostatnim ich ogniwem…”

Dane:
Ludność: 2713(stan na 2018 rok)
Powierzchnia w ha: 1300
Strefa dumeracyjna:(+48)32
Tablice rejestracyjne: KCH

map

Mapka: Wydawnictwo Compass

Wykaz ulic: Bożniowa, Do Krzyża, Florkiewicza, Góra Bartoska, Graniczna, Kamieniec,Karniowicka, Krakowska, Krawcówka, Krótka, Kuźnicza, Leśna, Mostowa, Na Piaskach, Na Stawkach, Pawia, Pierwsza, Pod Górę, Przy Grobli, Przy Skarpie, Przy Torze, Sąsiedzka, Sosnowa, Spacery, Szembeka, Ślepa, Śliska, Świętego Józefa Robotnika, Trzebińska, Trzecia, Ugorek, Wrzosowa, Zacisze, Zaułek

 

dolina mloszowki

Pow. widok na dolinę Młoszówki